Aranżacja poddasza

Adaptacja strychu na poddasze jest jak najbardziej możliwa. Choć wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności urzędowych, to jednak warto temu poświęcić chwilę czasu, aby móc później w pełni cieszyć się nową powierzchnią użytkową o niepowtarzalnym klimacie. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem jakiegokolwiek remontu. Mowa tu oczywiście o zgłoszeniu przebudowy oraz pozyskaniu ekspertyzy specjalistów.

Zgłoszenie przebudowy

W zależności od tego, jakiego rodzaju prace planujemy wykonać na strychu będziemy musieli albo dokonać zgłoszenia przebudowy albo uzyskać pozwolenie na budowę. Zarówno jedno, jak i drugie musi nastąpić przed planowanym rozpoczęciem prac związanych z adaptacją. Do zgłoszenia przebudowy, czy wniosku o pozwolenie na budowę będziemy musieli dołączyć ekspertyzy specjalistów.

Jeżeli wykonujemy drobne prace remontowe (dodajemy ścianki działowe, wymieniamy okna lub drzwi bez zmiany otworów, wymieniamy schody wewnętrzne) wystarczające będzie zgłoszenie przebudowy do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

adaptacja strychu

Z kolei, jeżeli planujemy poważniejszą przebudowę (chcemy rozbudować instalację gazową, bo zamierzamy na poddaszu zmontować kuchenkę gazową, przebudować ściany i inne elementy konstrukcyjne, rozbudować strych) wtedy powinniśmy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę do odpowiedniego organu.

Ekspertyzy specjalistów

Ważnym dokumentem, który powinien zostać dołączony zarówno do zgłoszenia przebudowy jak i do wniosku o pozwolenie na budowę są ekspertyzy specjalistów posiadających uprawnienia budowlane. To właśnie z tych dokumentów (szkice, projekty budowlane) będzie wynikać jakie zmiany planujemy i w których częściach budynku.