ścianka berlińska

Konstrukcje oporowe, nazywane ściankami oporowymi, wykonuje się z rozmaitych materiałów, od kamieni i cegieł, przez beton, aż po rozmaite metale, a nawet materiały syntetyczne. Dzisiaj przyjrzymy się szczególnemu rodzajowi ściany oporowej, jakim jest ścianka Larsena. Z czego składa się ta konstrukcja i do czego jest wykorzystywana?

Grodzice stalowe i larseny winylowe

Tradycyjna ścianka szczelna powstaje z grodzic stalowych o precyzyjnie określonym profilu. Grodzice, zwane też brusami, umieszcza się w gruncie różnymi sposobami. Najpopularniejsze jest jednak wibrowanie, które nie mogłoby się odbyć bez wibromłota gwarantującego szybki i sprawny montaż. Kiedy „larseny” są już w ziemi, pozostaje tylko załatać szczeliny dopasowanymi profilami stalowymi. Później od razu można przejść do dalszych prac budowlanych, gdyż pozwala na to specyfika ścianki szczelnej.

Ścianka Larsena

Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej grodzice stalowe są zastępowane przez larseny winylowe. Są one nieco nowocześniejsze, prostsze w instalacji i zwykle posiadają lepsze parametry wytrzymałościowe. Ponadto, wykazują się doskonałą wytrzymałością w kontakcie z wodą.

Zastosowanie larsenów

Larseny winylowe oraz stalowe często są wykorzystywane jako zabezpieczenie wykopów. Sprawdzają się jako skuteczniejsze zastępstwo ścianki berlińskiej. Ścianka Larsena wykazuje się znaczną wytrzymałością na obciążenia, dlatego skutecznie zapobiega osunięciom. Wydaje się jednak, że jeszcze istotniejszą cechą jest wytrzymałość na działanie wody. Jak wspomniano, najlepiej pod tym względem wypada ścianka z larsenów winylowych. Ze względu na tę właściwość, ścianka szczelna znajduje zastosowanie również w hydrotechnice. Wykorzystuje się ją tam w następujących celach:

  • zabezpieczenie brzegu, na którym poziom wody jest zmienny
  • wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych
  • tworzenie grobli
  • kontrola nurtu rzeki przez obudowę brzegów
  • i wiele innych

Kto wykonuje ścianki Larsena?

Do wykonania profesjonalnej, spełniającej najwyższe normy ścianki Larsena potrzeba ogromnej wiedzy, doświadczenia oraz fachowego sprzętu. Zaufać można zatem tylko sprawdzonej firmie, takiej jak np. Aarsleff. Specjaliści z firmy Aarsleff doskonale znają się na tworzeniu fundamentów, a tym samym również na zabezpieczaniu gruntu. Wykonują także czynności z zakresu hydrotechniki. W portfolio firmy znajdują się m.in.: przekop pod Wisłą czy też fundamenty pod Stadionem Narodowym. Główne biuro znajduje się w stolicy, jednak Warszawa to nie jedyne miasto, gdzie działa Aarsleff. Projekty realizowane są w całej Polsce, w takich miastach jak Kraków, Katowice, Szczecin i wiele innych.