śmieci

Segregacja śmieci w domu powinna odgrywać ważną rolę w codziennym życiu domowników. Niewyobrażalne jest, gdy w XXI wieku istnieją gospodarstwa, w których wszystkie śmieci lądują do jednego kosza. System gospodarowania odpadami powinien być coraz bardziej rozpowszechniony, by społeczeństwo samo z siebie coraz chętniej dbało o środowisko a życie stawało się coraz bardziej eko. Jak prawidłowo segregować odpady? Zapraszam poniżej.

Segregacja śmieci w domu

Warto w domu posiadać kilka pojemników na śmieci. Osobno na: papier, tworzywa sztuczne, szkło kolorowe i szkło białe oraz inne. Warto również zwracać uwagę na ograniczenie ilości odpadów przy codziennym życiu. Nawet takie małe kroki jak: nieużywanie foliówek (a zastawienie ich na zakupach materiałową torbą lub rattanowym koszykiem), kupowanie mleka w szkle (a nie w plastiku) lub nie drukowanie niepotrzebnych rzeczy z komputera może w znacznym stopniu ograniczyć ilość śmieci wyrzucanych przez nas w ciągu dnia i tym samym znaczną w ciągu roku.

segregacja śmieci

System gospodarowania odpadami

Wielu z nas wszystko co niepotrzebne – wyrzuca od razu na śmietnik. To błąd. Istnieje wiele portali, w których można oddać niepotrzebne rzeczy. I tak np. nieużywane a dobre ubrania można oddać potrzebującym, działające sprzęty domowe również mogą się przydać innym, stare baterie są zbierane w licznych sklepowych zbiórkach a nawet nakrętki od napojów mogą przyczynić się do zbiórek na wózek dla chorych dzieci. Warto szukać takich akcji, w których przyczynimy się do pomocy innym a sami pozbędziemy się niepotrzebnych rzeczy (bez ich wyrzucania na śmietnik).