Wzrost ceny kosztów energii sprawił, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania. Okazuje się, że istnieje wiele sposobów, które pozwolą nam zachować więcej pieniędzy i cieszyć się optymalną temperaturą w mieszkaniu.

Wybierz optymalną temperaturę

Gdy zastanawiasz się nad zmniejszeniem kosztów ogrzewania, kluczową sprawą jest przemyślenie, jaka temperatura naprawdę jest optymalna do przebywania w domu. Wiele osób z przyzwyczajenia ustawia na kaloryferach najwyższy stopień grzania, przez co w mieszkaniu robi się naprawdę gorąco. Powoduje to nie tylko wzrost kosztów ogrzewania, ale także może odbić się na naszym zdrowiu. Po wyjściu na zewnątrz narazimy swój organizm na duży skok temperatury, co może źle wpłynąć na układ odpornościowy. Każdy człowiek potrzebuje innej temperatury, by czuć się komfortowo. Warto jednak spróbować obniżyć ją w mieszkaniu o kilka stopni, by przekonać się, czy naprawdę musi w nim być aż tak ciepło.

Zadbaj o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

Kolejną bardzo istotną kwestią, która wpływa na koszty ogrzewania jest sposób wietrzenia mieszkania. Wiele osób popełnia w tym temacie błędy, które powodują znaczny wzrost wydatków. Warto więc wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Aby najskuteczniej i z najmniejszą stratą dla portfela ogrzać mieszkanie, powinniśmy robić to krótko i intensywnie. Na początku warto więc zakręcić kaloryfer, następnie otworzyć okno na maksymalnie 10 minut, zamknąć je i ponownie ustawić ogrzewanie na odpowiednią temperaturę.

Sprawdź otoczenie kaloryfera

Bardzo istotne dla optymalizacji kosztów ogrzewanie jest także otoczenie kaloryfera. Jeżeli jest on zabudowany meblami, zmniejszy to efektywność jego grzania. Tak samo będą działały rzeczy ustawione w jego okolicy, które nie pozwolą na odpowiedni przepływ powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, aby, w miarę możliwości, zabrać wszystkie duże przedmioty z okolic kaloryfera. Dla lepszego rozchodzenia się ciepła warto także zakupić specjalny ekran, który pozwoli zminimalizować straty temperatury. Jego koszt w sklepie budowlanym to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, a pozwoli on na znaczne oszczędności w sezonie grzewczym.

Zadbaj o odpowiednią szczelność okien i drzwi

Ostatnią kwestią, która może pomóc zaoszczędzić na ogrzewaniu, jest zapewnienie odpowiedniej szczelności pomieszczeń. Przede wszystkim warto pamiętać o zamykaniu drzwi w każdym pokoju. Bardzo ułatwi to pracę kaloryferów, ich przestrzeń do ogrzania będzie bowiem znacznie mniejsza. Dodatkowo będziemy mogli ustawić optymalną temperaturę dla każdego z pomieszczeń. Jeżeli natomiast chodzi o okna, to zdecydowanie warto sprawdzić, czy są one na pewno szczelne. Jeżeli pojawia się jakaś nieszczelność, to koniecznie należy rozwiązać ten problem. Uciekające w ten sposób ciepłe powietrze może znacznie utrudnić optymalne nagrzanie pomieszczenia.

Wszystkie powyższe metody pozwolą znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. W niektórych sytuacjach porady te pozwolą oszczędzić nawet kilkuset złotych w ciągu sezonu. Jeżeli chciałbyś poznać inne sprawdzone sposoby, które pozwolą zoptymalizować koszty utrzymania mieszkania, sprawdź portal o domu i ogrodzie, na którym znajdziesz wiele ciekawych artykułów na ten temat.