narzędzia pneumatyczne

Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie warsztatu samochodowego bez dostępu do odpowiednich narzędzi. Ich skompletowanie daje pewność szybkiego ogarnięcia małych usterek, a także bezpiecznej realizacji skomplikowanych napraw. Poza sprzętem elektrycznym, kluczowe znaczenie ma obecność odpowiednich narzędzi pneumatycznych.

Zalety sprężonego powietrza

Sprzężone powietrze jest bardzo ekonomiczne i łatwe w obsłudze. Obecnie coraz częściej sprawdza się jako źródło zasilania narzędzi w warsztacie samochodowym. Sprzęt tego typu cechuje się wysoką sprawnością, nieskomplikowanym sterowaniem oraz niezawodną konstrukcją. W stosunku do uzyskiwanej mocy, narzędzia pneumatyczne maja bardzo małą masę. Cechuje je jednocześnie duża trwałość, przez co mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach. Sprzęt napędzany sprężonym powietrzem jest jednocześnie bezpieczny w użytkowaniu. Usprawnia wiele prac wykonywanych przy samochodzie, a tym samym znacząco skraca czas realizacji różnych czynności serwisowych.

narzędzia pneumatyczne

Mechanizmy napędowe narzędzi pneumatycznych

W narzędziach pneumatycznych stosowane są różne mechanizmy napędowe. W wyrzynarkach, młotkach czy punktakach wykonywany jest ruch posuwisto-zwrotny. Wiertarki, szlifierki, wkrętarki, polerki i gładziarki korzystają z ruchu rotacyjnego, natomiast klucze udarowe – z ruchu posuwisto-zwrotnego. Narzędzia napędzane sprężonym powietrzem są nie tylko wysoce efektywne, ale też tańsze w eksploatacji od elektrycznych. Rzadziej się psują, ponieważ posiadają wyłącznie mechaniczne podzespoły. Nie ma w nich natomiast żadnej elektroniki, która uznawana jest za najbardziej newralgiczny element wielu konkurencyjnych rozwiązań.

Akcesoria do prac montażowych

W pracach montażowych przydatne są przede wszystkim różnego rodzaju wkrętarki. Sprawdzają się zwłaszcza przy operacjach dokonywanych bezpośrednio wewnątrz auta. Ze względu na ograniczenie przestrzeni, konieczne jest stworzenie warunków umożliwiających zachowanie swobody ruchu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem kompaktowa wkrętarka akumulatorowa. W formie pneumatycznej dostępne są także klucze akumulatorowe. To rozwiązanie sprawdza się podczas wykonywania zarówno lżejszych, jak i bardziej wymagających prac. Narzędzia pneumatyczne tego typu wyróżniają się sporą siłą i dużym momentem obrotowym, przez co często spotykane są w nawet w profesjonalnych warsztatach. W motoryzacji wykorzystuje się także pneumatyczne pompy oleju oraz pistolety, np. do pompowania kół, do przedmuchu czy do piaskowania.