bank

Technologia, a szczególnie techniki komunikacyjne dostępne przez internet, rządzą współczesnym światem. Postęp wkroczył już praktycznie wszędzie, nawet do tak prozaicznych urządzeń, jak lodówki i pralki. Nie powinno więc nikogo dziwić, że pęd do nowości nie ominął również banków. Ba, można wręcz powiedzieć, że banki stanowią swoistą forpocztę postępu technologicznego, a innowacje w bankach stanowią jeden z czynników wpływających na obniżenie cen usług bankowych.

Karta już nie taka nowa

Jeszcze kilkanaście lat temu miara postępu dokonującego się w polskich bankach była możliwość korzystania z karty bankowej, będącej synonimem tak nowości, jak i elitarności. Dziś dobrnęliśmy do czasów, gdy nawet w osiedlowym sklepie płatności dokonywane gotówką stanowią coraz większą rzadkość, za to na porządku dziennym są płatności bezprzewodowe dokonywane kartą lub komórką.

karta bankowa

I tu po raz kolejny warto zwrócić uwagę na to, że upowszechnianie się transakcji opartych na pieniądzu elektronicznym doprowadza do spadku cen usług bankowych. O wiele niższe bowiem są koszty obsługi tego typu transakcji, a przynoszą za to bankom większe dochody. Bezgotówkowe operacje mają także inne oblicze, jakim są interfejsy do wymiany walut.

Co jeszcze może się stać?

Banałem byłoby opowiadanie o tym, że nowością są płatności dokonywane przez internet, czy też za pośrednictwem Facebook’a. Takie innowacje w bankach pojawiły się już kilka lat temu, więc obecnie można je uznać za przebrzmiałe. Banki powoli kierują swoje zainteresowanie ku pełnej automatyzacji płatności, realizowanej z minimalnym zaangażowaniem klienta.

Można więc sobie wyobrazić, że przyszłość, wcześniej stanowiąca część fabuły filmów science-fiction, powoli będzie stawała się teraźniejszością, a możliwość realizowania przelewów za pomocą myśli wkrótce nie będzie już tylko futurystyczną wizją. Na to jednak trzeba jeszcze trochę poczekać.

Obecnie na coraz szerszą skalę banki propagują interfejsy do wymiany walut, które pozwalają na kupno i sprzedaż środków płatniczych pochodzących z różnych krajów.