multi kulti

Polacy coraz częściej emigrują w celach zarobkowych do innych krajów. Przedsiębiorcy zaczynają poszukiwania pracowników nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami.

Emigracja zarobkowa w Polsce.

Głównym powodem emigracji są przyczyny ekonomiczne. Polacy, którzy mają wyższe wykształcenie, konkretne specjalizacje pragną się dalej rozwijać. Jednak oczekują również godziwego wynagrodzenia za pracę. Prawie połowa rodaków jest chętna do wyjazdu za granicę. Jedni zakładają krótki okres np. rok, dwa a inni nie planują wracać.
W Polsce pracy poszukuje wielu obywateli Ukrainy. To oni są obecnie największą grupą emigracji zarobkowej. Dołączają do nich także Rosjanie czy Gruzini. Przedsiębiorcy coraz chętniej ich zatrudniają, ponieważ wypełniają braki pracowników w swojej firmie.

praca za granicą

Zatrudnianie pracowników spoza Europy.

Poza sąsiednimi państwami do Polski przybywa coraz więcej cudzoziemców z krajów spoza Europy. Możemy wśród nich znaleźć pracowników z Bangladeszu czy Indii. Podejmują zatrudnienie na różnych stanowiskach, między innymi jako spawacze czy informatycy. Aby zatrudnić pracowników spoza Europy, należy spełnić szereg wymagań, dostarczyć odpowiednie dokumenty. Te formalności nie zrażają jednak przedsiębiorców, którzy pilnie potrzebują rąk do pracy.
Emigracja zarobkowa w Polsce staje się coraz bardziej widoczna. Głównie za sprawą obywateli Ukrainy. Jednak firmy chętnie otwierają się na pracowników z innych krajów. Są gotowe na zatrudnienie, ponieważ mają poważne braki w załodze.