Wielu z nas posiada zwierzęta. Bardzo często są to właśnie psy. Uwielbiamy się z nimi bawić, troszczyć się o nie oraz spędzać z nimi czas. Problem pojawia się gdy wokół czworonoga pojawia się nieprzyjemny zapach, pochodzący głównie z pyska. Przyczyn tego tanu może być bardzo wiele jednak najczęściej jest to kamień nazębny.
Skąd kamień nazębny u psa?
Wszystko zaczyna się niewidocznie. W okolicy dziąseł odkłada się płytka nazębna, która najczęściej nie jest usuwana. Po dłuższym czasie przekształca się ona w brązowy osad – kamień nazębny. Taki stan powoduje zapalenie dziąseł i różnorodne schorzenia. Dlatego powinniśmy mieć uzębienie pieska pod baczną obserwacją, zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej czy też usuwać już powstały kamień.
Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to w dużej mierze bakterie a więc wraz ze śliną łatwo mogą dostać się do całego organizmu. Kamień przyczynia się również do odsłaniania szyjek zębowych i psucia samych zębów. Nadmiar niepotrzebnej płytki zębowej sprawia zwierzęciu ból podczas jedzenia. Doprowadza również do wypadania zębów.
Jak usuwać kamień nazębny u psa
Już jako mały szczeniak piesek powinien dostawać gryzaki gumowe czy też sznury. Dzięki takim zabawą, pies sam będzie usuwał nadmiarową płytkę nazębną a same dziąsła będą regularnie masowane. Można również kupować pupilowi specjalne kostki pomagające sczyszczać zęby. Można także stosować szczoteczki czy nakładki napalcowe, tu jednak całkiem prawdopodobne, że natkniemy się na sprzeciw naszego pieska.
Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie oraz sanacja jamy ustnej
Jeżeli jednak zaniedbamy zęby psa niezwłocznie musimy udać się do weterynarza. Ten postara się usunąć mechanicznie kamień. Czasami jednak będzie niezbędne wykonanie sanacji jamy ustnej. Jest to zabieg polegający na usuwaniu zębów których się nie da odratować. Dla psa oczywiście cały proces jest bezbolesny. Po zabiegu musimy zadbać o odpowiednią dietę. Piez nie powinien gryźć twardych rzeczy aby nie podrażnić dziąseł.