Układ klimatyzacji w samochodzie złożony jest z wielu rozmaitych elementów, jednak jego kluczowym punktem jest sprężarka. To właśnie ona powoduje sprężenie czynnika chłodzącego, dzięki czemu dochodzi do schładzania powietrza w kabinie. Jeżeli dojdzie do awarii sprężarki, czynnik nie zostanie wprawiony do właściwego obiegu, przez co nie ma szans na prawidłową pracę klimatyzacji. Warto zatem kontrolować pracę sprężarki. Jak to robić?

Test za pomocą manometrów

Uważa się, że sprężarka klimatyzacji jest wyjątkowo trwałym podzespołem, dlatego najczęściej wszelkie jej awarie wynikają głównie z niewłaściwego użytkowania lub nadmiernej eksploatacji. Jeżeli zaczniemy podejrzewać, iż sprężarka klimatyzacji w naszym samochodzie nie działa poprawnie, należy przeprowadzić kilka prostych testów, dzięki którym dowiemy się jaki jest jej stan.

sprężarka klimatyzacji

Sprawność omawianego urządzenia najłatwiej sprawdzić za pomocą testu z użyciem manometrów, które bez trudu można dostać w dowolnym warsztacie zajmującym się serwisem klimatyzacji samochodowej. Taki test polega na podłączeniu manometrów do portów niskiego oraz wysokiego ciśnienia w układzie klimatyzacji oraz sprawdzeniu odczytów parametrów przed włączeniem sprężarki, a także po jej uruchomieniu. Ciśnienie przed włączeniem sprężarki w obu manometrach powinno przyjmować taką samą wartość, i wynosić od 5 do 7 barów – w zależności od aktualnej temperatury czynnika chłodzącego. Po włączeniu klimatyzacji ciśnienie powinno się zmienić,. Prawidłowa wartość niskiego ciśnienia to 2 bary, a wysokiego ciśnienia 15 barów, należy jednak pamiętać, iż na wartość wysokiego ciśnienia ma wpływ temperatura na zewnątrz. Powyższe, orientacyjne wartości przybliżają prawidłowe wyniki, które powinny zostać wskazane przez manometry podpięte do sprawnej sprężarki klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, aby przeprowadzać tego typu test wyłącznie w sytuacji, w której upewniliśmy się, iż w układzie znajduje się wystarczająca ilość czynnika chłodniczego.

Układ sterujący sprężarką klimatyzacji

W celu upewnienia się, że sprężarka klimatyzacji jest na pewno sprawna i będzie w dalszym ciągu działać poprawnie, należy dokonać sprawdzenia także układu sterującego jej pracą. Jeżeli w skład układu klimatyzacji wchodzi sprzęgło, należy po jego włączeniu oczekiwać zmian ciśnienia. Jeśli sprężarka w naszym samochodzie sterowana jest przy pomocy elektrozaworu, trzeba dokonać jego diagnozy, sprawdzając sygnał sterujący oraz poprawność pracy samego zaworu. Hałas generowany przez sprężarkę oraz powodująca ubywanie czynnika chłodzącego nieszczelność wskazują wyraźnie na uszkodzenie sprężarki klimatyzacji.