kryminologia i kryminalistyka studia

Przestępczość to problem, którego mimo okrojonych działań prewencyjnych, nie da się całkowicie wyeliminować. Ze względu na rozwój technologii, przestępcy wykorzystują coraz to doskonalsze metody, które jeszcze do niedawna były niemożliwe do wykrycia. Kryminologia i kryminalistyka to dziedziny, które zajmują się analizą dowodów, mogących doprowadzić do ujęcia sprawcy lub zapobiegać wystąpieniu czynników kryminogennych w danej społeczności czy na określonym obszarze.

Kryminologia i kryminalistyka studia

Wiele osób jest zafascynowanych serialami kryminalnymi i wykorzystywanymi w nich futurystycznymi metodami zbierania i analizy dowodów. Specjalność kryminologia i kryminalistyka na studiach umożliwia zdobycie teoretycznych i praktycznych umiejętności, pozwalających na prowadzenie działań w terenie lub specjalistycznym laboratorium. Wybierając taką ścieżkę kształcenia trzeba się liczyć z tym, że w toku nauczania student będzie musiał wiele czasu poświęcić na poznanie zagadnień prawnych oraz aspektów pracy służb mundurowych i organów ścigania. Kryminologia i kryminalistyka przygotowują także do umiejętności zbierania dowodów, oględzin miejsca zdarzenia i zwłok oraz łączenia ze sobą śladów, mogących przyczynić się do wykrycia sprawcy. Specjalność ta jest bardzo złożona i wymaga od studenta pewnych predyspozycji, pożądanych do wykonywania zawodu po ukończeniu studiów. Decydując się na studia kryminologii i kryminalistyki warto wykazywać się analitycznym umysłem, nieszablonowym myśleniem oraz umiejętnością radzenia sobie w trudnych warunkach pracy. Specjalność ta z pewnością będzie idealnym wyborem dla osób, które swoją przyszłość wiążą z pracą w służbach mundurowych, takich jak ABW, Policja, Straż Graniczna czy CBŚ. Kryminologia i kryminalistyka jest dość nową dziedziną, którą można znaleźć na polskich uczelniach, jednak cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak dlatego, że student kształcony jest na wielu płaszczyznach opierających się na prawie, psychologii, analizie i doktrynach pokrewnych, dzięki czemu kończy studia jako wszechstronny specjalista.

kryminologia i kryminalistyka studia

Dlaczego warto studiować kryminologię i kryminalistykę?

Przestępczość wciąż stanowi duży problem, dlatego wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów posiadających praktyczną wiedzę z zakresu kryminologii ii kryminalistyki. Metody dotychczas wykorzystywane w ujmowaniu przestępców, w obecnych realiach mogą nie być już tak skuteczne, dlatego potrzeba do pracy wykształconych absolwentów z nowymi umiejętnościami. Specjalność ta jest niezwykle atrakcyjna nie tylko z punktu widzenia ciekawego planu nauczania, ale także możliwości zdobycia stabilnego i dobrze płatnego stanowiska pracy. Ze względu na to, że kryminologię i kryminalistykę od niedawna można znaleźć w ofercie uczelni, absolwenci tej specjalności mają szansę zapełnić niszowy sektor specjalistów od sprawców i ofiar przestępstw, stając się tym samym elitarną grupą.