kafelki

Na materiały do wykończenia podłóg czy ścian zwykło mówić się wymiennie glazura, terakota lub ceramika, jednak czy to rzeczywiście to samo? Jaka jest różnica pomiędzy tymi konkretnymi rodzajami materiałów? W jakich pomieszczeniach je stosować? Poniżej garść przydatnych informacji.

Co to jest glazura?

Glazura to płytki lub inaczej kafelki fajansowe, a materiał, z którego zostały wykonane to po prostu ceramika, podobna do tej, z której produkuje się przykładowo talerze czy kubki. Powierzchnia tych płytek pokryta jest szkliwem, dzięki czemu prezentują się one niezwykle dekoracyjnie na ścianie, niestety ich minusem jest to, że są niezwykle lekkie i delikatne. Jednym słowem mogą ulec nawet potłuczeniu, dlatego też ich zastosowanie jest mocno ograniczone. Stosuje się ją tylko do wykończenia ścian w środku domu. Chociaż nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne, ze względu na to, że są szkliwione, nie absorbują wody. Najczęściej wykłada się za ich pomocą ściany w łazience czy kuchni. Wielość dostępnych wzorów pozwala na stworzenie przy ich użyciu estetycznej dekoracji.

płytki ceramiczne

Co to jest terakota?

Terakota to płytki kamionkowe wykonane z drobnoziarnistej gliny, która została odpowiednio oczyszczona. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jest też mrozoodporna, dlatego służy idealnie do wykładania podłóg. Za pomocą terakoty wykańcza się podłogi balkonów i tarasów, jak również pomieszczeń wewnątrz domu, natomiast bywa ona również używana do wykończenia ścian. Pod względem wytrzymałości terakota jest naprawdę świetnym materiałem, od którego mocniejszy jest jedynie gres.