luksomierz

Przetwornice prądu stałego inaczej nazywane konwerterami DC/DC, stosowane są w rozmaitych systemach automatyki przemysłowej w celu zmiany napięcia prądu stałego, a także w celu separacji galwanicznej. Przetwornice napięcia stałego najczęściej wykorzystują przetwarzanie impulsowe. W procesie tym dokonuje się separacji galwanicznej dwóch obwodów prądu stałego posiadających stabilne napięcie zasilania odbiorników. Przetwornice napięcia mogą mieć różne wielkości, a także mogą być montowane w różny sposób, w zależności do urządzenia, z którym mają pracować. Najmniejsze modele przetwornic napięcia przeznaczone są do montażu bezpośrednio do płytki obwodów elektronicznych. Niektóre przetwornice napięcia wyposażone są w specjalny filtr wyjściowy, inne z kolei posiadają podwójne napięcie i wspólne zero na wyjściu.

Zastosowanie przetwornic napięcia

Przetwornice napięcia jak już wspominano, powszechnie wykorzystywane są w przemyśle, ale też w elektronice – w tym przypadku najczęściej stosowane są modele konwerterów umożliwiające załączanie i wyłączanie za pomocą zewnętrznego sterownika. Przetwornice napięcia stosowane w przemyśle charakteryzują się stabilnym napięciem wyjściowym przy równoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu tętnień i zakłóceń. Przetwornice napięcia znajdują zastosowanie w aplikacjach przemysłowych, wymagających wielonapięciowych systemów zasilania, a także stabilizowania napięcia stałego w szerokim zakresie napięć wyjściowych, a także jednocześnie separowania galwanicznego obwodów. Konwertery napięcia doskonale nadają się do eliminowania zakłóceń.

Przeczytaj więcej: https://www.sklepelektryka24.pl/przetwornice-napiecia.html

Jak wybrać przetwornicę napięcia?

Wybierając przetwornicę napięcia, ważne, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które będą decydować o tym, czy dany konwerter będzie odpowiedni do urządzenia, czy maszyny, z którą będzie pracował. Pierwsze co musimy wziąć pod uwagę to parametry wyjściowe takie jak dopuszczalny zakres zmian napięcia wyjściowego, a także poziom zakłóceń radioelektrycznych. Z kolei pod względem parametrów wyjściowych musimy sprawdzić poziom stabilizacji od zmian napięcia zasilania, sprawność w warunkach znamionowych, a także stabilizację od tętnienia oraz zmian prądu obciążenia. Ważny jest również czas ustalania przeregulowania, współczynnik temperaturowy napięcia wyjściowego oraz regulacja napięcia wyjściowego. Bardzo istotne jest też, aby zwrócić uwagę czy przetwornica jest wyposażona w zabezpieczenia przeciążeniowe, nadnapięciowe, zwarciowe, a także czy posiada sygnalizację poprawnej pracy. Nie bez znaczenia są oczywiście parametry środowiskowe.