Awokado to owoc drzewa, którego polska nazwa brzmi Smaczliwka właściwa. Pochodzi z południowych terenów dzisiejszego Meksyku, jednak w uprawie rozprzestrzeniła się na cały świat. Uprawiana jest od wieków, a owoc znany jest ludzkości już od kilku tysięcy lat. Dzisiaj awokado cenione jest ze względu na wyjątkowy smak, kulinarne zastosowanie i prozdrowotne właściwości.
Rola awokado w kuchni
Właściwości odżywcze awokado cenione są w wielu miejscach na świecie. Najsłynniejszą potrawą sporządzaną z awokado jest guacamole. Jest to rodzaj pasty, do której oprócz rozgniecionego owocu dodaje się cebulę, chilli i przyprawy. W krajach azjatyckich awokado bywa używane do przyrządzania napojów, a w Japonii jest popularnym składnikiem wegańskiego sushi. Na całym świecie dojrzały miąższ owocu używany jest tak jak masło.
Zastosowanie awokado w kuchni, oprócz niewątpliwych właściwości smakowych ma też związek z jego korzystnym składem. Owoc ten jest bogatym źródłem wielu witamin (A, witaminy z grupy B, C, E, PP i wiele innych) o raz mikroelementów, takich jak potas, wapń, czy fosfor. Jest też produktem dietetycznym, ze względu na wysoką zawartość wspierającego odchudzanie błonnika.
Rola awokado w medycynie
Już od bardzo dawna ten owoc wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Zastosowanie awokado w leczeniu wielu chorób znane było już mieszkańcom Ameryki Środkowej czasów prekolumbijskich. W medycynie ludowej awokado było wykorzystywane jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Właściwości odżywcze awokado i jego skład pod względem substancji pomocnych w medycynie czyni je jedną z najważniejszych roślin uprawnych.
Współczesna medycyna zauważa również przeciwnowotworowe działanie tego owocu. Naukowcy z Kanady odnaleźli w nim substancję, której przeciwnowotworowe działanie w przyszłości może posłużyć do leczenia ostrej białaczki szpikowej. Owoc znany jest również nauce ze względu na zawartość związków wpływających na spowolnienie procesów związanych ze starzeniem się.