Rozwój technologiczny świadczy o postępie. Wprowadzanie udogodnień, ulepszeń ma na celu poprawę jakości życia, wydajniejsze efekty pracy. Ma to jednak również swoje wady. Sprawia, że praca człowieka zostaje zastąpiona przez technologię.
Znikanie zawodów
Udoskonalanie maszyn prowadzi do tego, że zaczyna się nimi zastępować człowieka. Obecnie meble wytwarza się w fabryce, więc stolarzy jest już coraz mniej. Zawodem, który zanika, jest na pewno garncarz. W każdym sklepie możemy zakupić garnki, nie szukamy własnoręcznych wyrobów. Owszem podoba nam się rękodzieło, ale w dobie gdzie możemy zamówić wszystko, co sobie wymyśliliśmy, przedstawić własny projekt konkretnej firmie, rzemieślnicy przestają być potrzebni.
Praca człowieka a maszyny
Człowiek coraz częściej zaczyna być wypierany przez maszynę. Przykładem będzie praca ekspedientki w dużych marketach, w których można się samemu obsłużyć. Oczywiście nadal jest potrzebny udział człowieka, jednak dużo mniejszy. Jedna osoba wystarczy do obsługi kilku kas, zmniejsza się ilość potrzebnych pracowników. Znikanie zawodów obrazuje, że praca człowieka w niektórych dziedzinach zaczyna tracić na wartości. Z jednej strony chcemy się rozwijać, produkować więcej, z drugiej technologią wypieramy rzemieślników. Oczywiście chętnie słuchamy o tradycyjnych metodach wytwarzania czegoś, lubimy oglądać, jak to kiedyś wyglądało. Jednak bez wątpienia jest to traktowane jako rodzaj atrakcji, nie jako główne źródło pozyskiwania danego produktu. To zrobią już maszyny.