Instalacje fotowoltaiczne cieszą się stale rosnącą popularnością zarówno wśród właścicieli prywatnych gospodarstw, jak i wśród firm. Coraz większa świadomość ekologiczna, ale też coraz większe koszty za energię elektryczną sprawiają, że społeczeństwo szuka alternatywnych rozwiązań, aby pomóc naszej planecie i zatrzymać niepokojące zmiany klimatyczne, a także, aby pomóc sobie i budżetowi domowemu/firmowemu, który i tak jest w dość ciężkiej sytuacji z racji panującej pandemii koronawirusa. Oczywiście, nie da się ukryć, że inwestycja w panele fotowoltaiczne wymaga nakładu dość dużych środków pieniężnych. Aby zaoszczędzić, trzeba najpierw wydać, na szczęście istnieje wiele możliwości, aby pozyskać środki, różnego rodzaju dofinansowania, które pomogą sfinansować tę inwestycję.

Panele fotowoltaiczne dofinansowanie – gdzie szukać pomocy?

Przede wszystkim, jeśli chodzi o właścicieli indywidualnych gospodarstw, to szansą dla nich jest pozyskanie funduszy unijnych z programu „Mój Prąd”, który oferuje dofinansowanie inwestycji w panele fotowoltaiczne. Dotacji można również szukać z takich programów jak:

  • Regionalne Programy Operacyjne
  • Pogram Agro energia
  • Czyste Powietrze
  • Słoneczne Dachy
  • Energia Plus
  • Bocian
  • Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników
  • PROW
  • Gwarancja Biznesmax

Informacji na temat aktualnych programów najlepiej szukać bezpośrednio we właściwym dla siebie urzędzie gminy, miasta czy punkcie informacji o funduszach unijnych. Kolejną możliwością jest uzyskanie nisko oprocentowanej pożyczki w wybranych placówkach bankowych, które oferują właśnie takie pożyczki na inwestycje w odnawialne źródła energii. Możemy też poszukać firmy oferującej montaż instalacji fotowoltaicznych, która jednocześnie oferuje wsparcie w pozyskaniu finansowania na tę inwestycję. Przykładem takiej firmy jest firma PV Green Energy, w ramach umowy o montażu instalacji fotowoltaicznej, firma wspiera podczas całej procedury kredytowej i pomaga w uzyskaniu nisko oprocentowanej pożyczki na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej.

Jak pozyskać dotację na fotowoltaikę?

O dotację na instalację fotowoltaiczną mogą starać się zarówno osoby prywatne, jak i firmy, spółdzielnie mieszkaniowe czy instytucje. Aby pozyskać fundusze, należy więc, jak już wspomniano wcześniej, zgłosić się do właściwej dla miejsca zamieszkania placówki i dowiedzieć się, jakie są dostępne możliwości wsparcia finansowego na inwestycję w odnawialne źródła energii. Dofinansowanie zwykle przyznawane jest po wykonaniu instalacji i podłączeniu jej do sieci elektroenergetycznej. Inwestor musi przygotować odpowiednią dokumentację rozliczającą inwestycję oraz wniosek o dofinansowanie, a następnie złożyć go w odpowiedniej placówce.