kuchnia

Do czego służy fuga?

Ściany w kuchni pokryte tradycyjnymi płytkami posiadają szczeliny. Fuga ma za zadanie niwelowanie produkcyjnych rozbieżności w wymiarach.
Układanie bezfugowe nie potrzebuje tolerancji wymiarowej (o tym w następnym punkcie).
Ceramika w kuchni poddawana jest naprężeniom, które znosi bardziej elastyczny materiał spoiny. To drugi powód stosowania fugi.

Co to jest układanie bezfugowe?

Płytki ze spoiną są od siebie nieznacznie odsunięte i do montażu stosuje się dystansy w kształcie krzyżyków.
Układanie bezfugowe zapewnia niwelacje szczelin pomiędzy płytkami, które trzeba wypełnić barwnym materiałem tworzącym kontrastowy wzór.
Płytki bez fug pokrywające ściany w kuchni muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane. W trakcie procesu produkcji następuje kalibrowanie płytek. Proces nazywany jest rektyfikacją. Obrzeża kafli frezowane są metodą skrawania. Zdjęte naddatki tworzą prostopadłe krawędzie we wszystkich płaszczyznach.

ceramika w kuchni

Warunki fizyczne

Rektyfikowana ceramika w kuchni ma niezaprzeczalny walor wizualny, jednak właściwości fizyczne wyrobu pozostają niezmienione. Znaczy to, że płytka kalibrowana reaguje na ciepło w taki sam sposób jak wyrób tradycyjny, rozszerzając się we wszystkie strony. Dlatego przed położeniem (szczególnie w okresie zimy) należy wyrównać temperaturę kafli do poziomu wewnątrz pomieszczenia. Optymalnie byłoby kłaść je w temperaturze, w jakiej będą użytkowane.