szukanie talentu

Często zastanawiamy się, jakie mamy talenty? Pytanie to tez może pojawić się np. w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Zazwyczaj szybko zadane pytanie sprawia, że nie do końca wiemy, co odpowiedzieć. Nie zawsze bowiem wiemy, co jest naszym talentem, co robimy dobrze. A warto się nad tym zastanowić, ponieważ niekiedy dzięki ujawnieniu jakiegoś talentu obieramy w życiu zupełnie inny tor niż dotychczas.

Metoda prób i błędów oraz różne eksperymenty w poznawaniu mocnych stron

Często, by odkryć swoje ukryte talenty, robimy różnego rodzaju eksperymenty. Tylko metoda prób i błędów pozwoli poznać nam nasze mocne strony, zauważyć, że mamy dar do robienia czegoś innego niż dotychczas. Oczywiście wybranie takiego eksperymentalnego trybu nie jest łatwe, ponieważ z reguły ludzie bardzo szybko się z niechęcią. Jednak odkrycie talentów to często żmudny i długotrwały proces.

talent

Jak odkryć swój talent – metoda prób i błędów?

Najprościej jest zrobić pewne eksperymenty, w trakcie których przygotujemy listę swoich zdolności, umiejętności i mocnych stron. Po prostu weź kartkę papieru i spisz wszystkie pomysły na to, jaki ewentualnie możesz mieć ukryty talent. Następnie wszystkie pozycje uszereguj od tych najbardziej prawdopodobnych do najmniej. W kolejnym kroku należy zanotować, w jakich sytuacjach najczęściej korzystasz z wypisanych umiejętności i jakie były tego efekty. By zadanie miało sens, wypisz minimum 10 pozytywnych efektów oraz ich pozytywny wpływ na życie swoje i innych. Na liście można także ująć te rzeczy, na które od dawna ma się ochotę, jednak np. z jakichś wewnętrznych obaw, nigdy nie zdecydowaliśmy się ich zrobić.