sanacja jamy ustnej

Ostatnio weterynarze apelują, że coraz więcej psiaków powyżej trzeciego roku życia ma różnego rodzaju problemy z schorzeniami przyzębia. Wielu właścicieli tych zwierząt o ich uzębieniu myśli wyłącznie w estetycznych kategoriach. Nie zdają sobie w ogóle sprawy do jakich zagrożeń mogą prowadzić niewłaściwa higiena jamy ustnej psów i powstający kamień nazębny.

Kamień nazębny

Przyczyną schorzeń jamy ustnej psów jest kamień nazębny. Jest to zwapniała płytka nazębna. Powstaje ona w wyniku zaniedbania higieny jamy gębowej. Kamień nazębny kumuluje się najpierw przy linii dziąseł a z czasem odkłada się na całej powierzchni zębów. Wpiera się on pod dziąsła powodując ich ucisk, podrażnienie a z czasem rozwój stanu zapalnego prowadzącego do parodontozy. Następnie w wyniku odkrytych szyjek, zęby zaczynają się ruszać i wypadać.

sanacja jamy ustnej

Choroby przyzębia – objawy

Wyróżniamy 4 stopnie schorzeń przyzębia:

  1. zapalenie dziąseł
  2. wczesne zapalenie przyzębia
  3. zapalenie przewlekłe przyzębia
  4. zapalenie ostre z zanikiem kości w zębodołach

 Schorzenia te u psów objawiają się kolejno: żółto-brązowym osadem na zębach, przykrym zapachem, obrzękiem, zaczerwienieniem, krwawieniem dziąseł, wystąpieniem ropnej wydzieliny, odsłonięciem zębowych szyjek rozchwianiem i wypadaniem zębów, bólem, apatią oraz niechęcia do jedzenia. W wyniku wszystkich tych objawów, bakterie mogą w łatwy sposób rozprzestrzeniać się w organizmie psiaka prowadząc do chorób stawów, serca, nerek, płuc lub wątroby.

Czynniki, które wpływają na odkładanie się kamienia nazębnego

Na to w jakim tempie odkłada się kamień nazębny u psów wpływa wiele czynników. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • predyspozycje genetyczne psa
  • budowa szczęki
  • ogólny stan zdrowia psa
  • rodzaj pokarmu
  • skład śliny
  • higiena jamy ustnej

Leczenie

Kuracja chorób przyzębia u psów opiera się na wyeliminowaniu kamienia nazębnego. Jego usunięcie odbywa się podczas sanacji jamy ustnej. Zabieg ten wykonywany jest w gabinecie weterynaryjnym, pod ogólnym znieczuleniem zwierzęcia za pomocą ultradźwięków. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego osobno z każdej kieszonki zębodołowej oraz zębów. W poważniejszych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie chorych zębów oraz zamknięcie kieszonek. Bardzo ważna jest profilaktyka czyli właściwa higiena jamy ustnej pupila. Nie zapominajmy o naszych psiakach i dbajmy o ich zęby.