Kupuj tanie sprzęgła w sklepie NoweSprzegla.pl

Sprzęgło jest bodaj najciężej pracującym elementem każdego samochodu. Nawet w jednostkach seryjnych moment obrotowy wytwarzany przez silnik powoduje tak wielkie obciążenia, że żywotność sprzęgło zawsze jest narażone na awarie. Jeszcze gorzej jest w przypadku sprzęgieł sportowych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym elementom.

Kupuj tanie sprzęgła w sklepie NoweSprzegla.pl

Sprzęgło w stylu sportowym

Sprzęgło sportowe bywa nazywane sprzęgłem zero-jedynkowym. Określenie to dobrze oddaje sposób pracy tego podzespołu. Po prostu sprzęgło działa lub nie – w jego działaniu nie ma fazy pośredniej, czyli poślizgu, a jazda na półsprzęgle wymaga wprawy.

Element ten używany jest w jednostkach tuningowanych lub przeznaczonych do wyścigów. Z łatwością wytrzymuje przeciążenia fundowane układowi przez silniki z turbodoładowaniem. Sprzęgło to test idealne dla samochodu rajdowego, gdzie wynik pierwszego i następnego zawodnika w klasyfikacji jest oddalony zaledwie o tysięczne części sekundy. Skrócony czas działania podczas wysprzęglania i zmiany biegów pozwala na wydłużenie przebiegów, kiedy samochód reaguje na akcelerację. Szybkość, z jaką działa sprzęgło spiekowe i ograniczona możliwość jazdy na półsprzęgle wymagają od kierowcy wyćwiczenia pewnych nawyków i nabycia umiejętności. Sportowe sprzęgło wybacza także mniej delikatne traktowanie. Zastosowanie wysprzęglania zero-jedynkowego w aucie rodzinnym mija się z celem. Samochód zachowuje się jak narowisty koń, przez co przykładowo przewożenie w nim dzieci jest wysoce problematyczne.

Komfort jazdy samochodem wyposażonym w sportowe sprzęgło nie jest największy, a jazda miejska to wyzwanie. Napęd wciąż jest narażony na uderzenia mocy, dlatego wzmocnione sprzęgło musi współpracować z odpowiednio dobranymi komponentami przenoszącymi  moment obrotowy bez wywoływania szkód.

Budowa sprzęgła spiekowego

Podstawowe komponenty sprzęgieł sportowych nie odbiegają budową od tradycyjnych. Elementem odróżniającym jest tarcza. Choć część ta nazywana jest tarczą, budowa tego elementu jest odmienna. Tarcza składa się zwykle z kilku części. Bardziej przypomina śmigło z trzema lub pięcioma śmigami. Na końcu każdej odnogi znajduje się materiał cierny wykonany ze spieków ceramicznych lub metalicznych. Dla podniesienia skuteczności zestawu ma on wzmocniony docisk – zwykle o 2-3 sprężyny.

Zakup sprzęgła

Kiedy planujemy zakup sprzęgła – sportowego lub też zwykłego – powinniśmy udać się do zaufanego sklepu lub też poszukać urządzenia w odpowiednim sklepie internetowym. Kupuj tanie sprzęgła w sklepie NoweSprzegla.pl, jeśli chcesz nabyć wysokiej klasy część w przystępnej cenie. W asortymencie sklepu znajdziemy duży wybór sprzęgieł, co jest jego dodatkową zaletą.