Od 2019 roku nastąpiły korzystne zmiany dla pracowników w Kodeksie pracy. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć jakie prawa nam przysługują, jeśli chodzi o niewykorzystany urlop czy rodzaj umowy, jaką podpisujemy.
Zatrudnienia na czas określony.
Jeśli otrzymaliśmy umowę na czas określony, to musimy wiedzieć, że nie może ich być więcej niż trzy. Co za tym idzie, czwarta z nich będzie automatycznie traktowana jako ta na czas nieokreślony. Podobnie rzecz ma się, jeśli stosunek pracy przekracza 33 miesiące. Wtedy również jesteśmy zatrudnieni na czas nieokreślony. Nie ma więc możliwości podpisania terminowej umowy na kilka lat, ponieważ po upływie określonego czasu będzie ona traktowana jako bezterminowa. Przepis nie ma zastosowania np. w przypadku, gdy pracę wykonuję się przez okres kadencji, w charakterze sezonowym.
Niewykorzystany urlop- czy przepada?
Zarówno zatrudnienia na czas określony, jak i nieokreślony dają nam prawo do urlopu. Jego wymiar zależy od ukończonych szkół i stażu pracy. Dla osób, które pracowały poniżej 10 lat, wynosi on 20 dni, pracującym zaś powyżej 10 lat przysługuje 26 dni. Wykorzystujemy go w dogodnym dla nas okresie, zgodnie z planem. Jeśli jednak nie udało się tego zrobić, to niewykorzystany urlop musi zostać udzielony do 30 września następnego roku kalendarzowego. Może się tak zadziać, gdy np. pracodawca odwoła lub przerwie urlop. Nieudzielenie go do 30 września jest naruszeniem przepisów, jednak nie oznacza to, że nam przepadł. Nadal mamy do niego prawo.