Szybkozłączka

Szybkozłączka to element powszechnie wykorzystywany w pneumatyce oraz hydraulice. To niezwykle uniwersalne urządzenie sprawdza się zarówno w instalacjach transportujących rozmaite gazy, w tym powietrze, jak i wodę i wiele innych mniej popularnych mediów roboczych. Sprawdźmy, jakie są konkretne zastosowania szybkozłączki i dlaczego pełnione przez nią funkcje są tak ważne.

Uniwersalna złączka przemysłowa

Jak sama nazwa wskazuje, szybkozłączka to element łączeniowy. Przeważnie łączy ze sobą przewody lub węże, w celu zachowania ciągłości instalacji. Niemniej jednak często element ten okazuje się niezbędny, aby do instalacji podłączyć odbiornik. Mowa tutaj choćby o rozmaitych urządzeniach, takich jak pistolet malarski, wiertarka, czy piaskarka.

Dobra złączka to taka, która nie zakłóca przepływu medium roboczego. Jest to nieodłączna cecha szybkozłączki i między innymi właśnie dlatego element ten jest tak często wykorzystywany. Jednak to nie jedyna zaleta szybkozłączki wielu zastosowań. Złącze to pozwala połączyć dwie części instalacji bez żadnych narzędzi. Cały proces jest szybki, prosty, a do tego bezpieczny, dzięki dwuelementowej budowie szybkozłączki. Konstrukcja tego elementu umożliwia jego odłączenie, jak i montaż niezagrażający wyciekowi medium. Niezwykle istotnym jest, iż szybkozłączka nie tylko gwarantuje właściwe połączenie elementów, ale również posiada funkcję odcinania przepływu. Co więcej, działa w tym aspekcie szybko i bardzo dokładnie, co okazuje się nieocenione zwłaszcza w przypadku instalacji z drażniącym lub łatwopalnym medium roboczym. Najmniejszy wyciek, nie mówiąc już o całkowitym przerwaniu ciągłości instalacji, w takich sytuacjach niesie ze  sobą ogromne zagrożenie.

Warto zauważyć, że szybkozłączka doskonale sprawdza się zarówno w instalacjach stacjonarnych, jak i mobilnych. Za ich sprawą możliwe staje się rozłożenie danej maszyny, dzięki czemu jej transport staje się prostszy. Szybkozłączka pozwala również podłączać do instalacji ciągle nowe odbiorniki. W tym przypadku zaletą szybkozłączki jest jej lekkość, a przede wszystkim łatwość i krótki czas montażu.

Z czego wykonuje się szybkozłączkę wielu zastosowań?

Szybkozłączka, będąc elementem uniwersalnym, musi być przystosowana do działania w różnych warunkach. Dlatego też powstaje z najtrwalszych materiałów, którym niegroźne wilgoć, skrajne temperatury, ani wysokie ciśnienie. Najczęściej wykorzystuje się mosiądz, który jest twardy i nie chwyta rdzy. Niemniej jednak warunki te spełnia również stal, o ile mówimy o gatunku nierdzewnym lub pokrytym cynkiem. Tym samym często spotykane są również szybkozłączki stalowe.

W jakich branżach stosuje się szybkozłączki?

Ze względu na swoje cechy, takie jak prostota instalacji, niezakłócanie przepływu, czy wreszcie funkcja odcinania medium roboczego, szybkozłączka znajduje zastosowanie we wszelakich branżach. Oczywistością jest wykorzystanie tego elementu w zakładach produkcyjnych i montażowych. Nikogo nie powinna zaskoczyć również obecność szybkozłączki w warsztacie – bez niej trudno wykorzystać znajdujące się tam narzędzia pneumatyczne. Ponadto, bez szybkozłączek niezwykle trudna byłaby praca m.in. w medycynie, stomatologii czy w laboratoriach badawczych.