ubezpieczenie za granicą

Planując wyjazd zagraniczny warto pomyśleć o swoim zdrowiu. W Polsce objęci Narodowym Funduszem Zdrowia, ale co w przypadku wyjazdu za granicę? Jeżeli chcemy uniknąć drogich ubezpieczeń warto zainwestować w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta daje nam prawo do skorzystania z państwowych usług medycznych na takich samych zasadach jak w Polsce.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ubezpieczenie za granicą jest niezwykle ważne dla każdego podróżującego. Otrzymanie takiej karty jest niezwykle prosty. Aby dostać taką kartę należy wypełnić tylko wniosek i złożyć go w oddziałach NFZ. Po jej wyrobieniu, warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy faktycznie w systemie widnieje nasze ubezpieczenie za granicą. Należy pamiętać, iż karta ta wydawana jest na określony czas (a nie na stałe). Terminy ważności różnią się od osoby ubiegającej się o nią. Na przykład inny termin jest dla emerytów, rencistów a inny dla osób pracujących na umowę o pracę.

EKUZ - darmowa pomoc lekarska za granicą

Ważność karty

Karta EKUZ jet ważna we wszystkich krajach Europejskich z wyłączeniem Danii na obszarze Grenlandii i Wysp Faro oraz w Wielkiej Brytanii na Wyspach Normandzkich. Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatna. Warto wyrobić tą kartę, ponieważ nigdy nie wiemy co nam się przydarzy za granicą oraz kiedy taka pomoc może się przydać. Pamiętajmy również, iż opieka medyczna poza granicami kraju jest bardzo droga a nawet chwilowa konsultacja z lekarzem może przyczynić się do sporego rachunku. Warto więc nie ryzykować.