Pokój nastolatka to przestrzeń bardzo specyficzna, która spełnia wiele funkcji. Jest to miejsce, które służy młodemu człowiekowi jaki miejsce do nauki, do nocnego wypoczynku, zabawy czy relaksu. Dlatego tak wielu rodziców nie wie, jak urządzić pokój swojego dziecka, by był on nie tylko estetyczny, ale i praktyczny oraz funkcjonalny – może warto udać się do profesjonalnego salonu meblowego, by otrzymać darmowy projekt pokoju dla dziecka? Warto wcześniej zastanowić się, co powinno znaleźć się w pokoju młodzieżowym?

Łóżko dla dziecka

Nocny wypoczynek jest dla młodego człowieka niesamowicie ważny, dlatego warto zadbać o to, by łóżko umożliwiało mu wygodny sen. Przede wszystkim, powinno mieć ono odpowiednią wielkość. Biorąc pod uwagę, że młody człowiek rośnie bardzo szybko, lepiej jest zakupić łóżko o odpowiednio dużych rozmiarach, bądź też wybrać model, który w razie potrzeby można dowolnie wydłużać. Żaden pokój dla dziecka nie może obejść się bez dopasowanego łóżka.

Biurko i krzesło w pokoju dla dziecka

Pokój dla dziecka stanowi dla młodego człowieka także miejsce do nauki. Ważne, by zaaranżować dziecku kącik, w którym wygodnie i bez przeszkód będzie mogło oddawać się poszerzaniu swojej wiedzy. W pokoju nastolatka powinna być wyraźnie wydzielona przestrzeń, w której będzie mógł on trzymać swoje podręczniki i przybory szkolne. Biurko dla dziecka powinno być dopasowane do jego wzrostu, a także powinno posiadać szuflady i schowki przydatne do przechowywania wszystkich szkolnych drobiazgów.

meble młodzieżowe

Warto także pamiętać o odpowiednim dopasowaniu krzesła biurowego, które zapewni nastolatkowi komfort i umożliwi zachowanie odpowiedniej pozycji ciała podczas nauki. W kąciku do nauki może znaleźć się również wygodny fotel, w którym dziecko może zająć się czytaniem szkolnych lektur lub podręczników.

Pozostałe meble młodzieżowe

W pokoju nastolatka zazwyczaj znajduje się wiele rzeczy, które trzeba gdzieś przechowywać. Ubrania, płyty, książki, osobiste drobiazgi – te wszystkie rzeczy powinny mieć swoje miejsce, by zapanować nad chaosem. Dlatego wybrać funkcjonalne meble młodzieżowe, w których znajdzie się miejsce na wszystkie te przedmioty.

Rodzic do pokoju nastolatka może wybrać niskie komody z dużą ilością szuflad, poręczne półki zawieszane na ścianie, praktyczną meblościankę bądź też dużą, pojemną szafę. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań rodzica i nastolatka.

Nie wolno zapominać również o odpowiednim oświetleniu pokoju młodzieżowego. Dopasowane natężenie światła może stworzyć w pokoju klimat odpowiedni do nauki i zabawy. Warto zadbać również o dodatkowe oświetlenie kącika do nauki oraz lampkę nocną, która umożliwi wyciszenie się w godzinach wieczornych.

Brak pomysłu na pokój młodzieżowy?

Osoby, które mają problem z wyborem mebli młodzieżowych dla swojego dziecka, mogą zgłosić się w salonie meblowym do projektanta wnętrz. Ten może zaoferować im darmowy projekt pokoju dla dziecka, oczywiście, po przeprowadzeniu rozmowy dotyczącej oczekiwań rodziców i młodego człowieka.

Często rodzice i nastolatki mają odmienne zdanie co do tego, jak powinien wyglądać pokój młodzieżowy – cóż, sztuki kompromisu, tak jak sztuki urządzania wnętrz – trzeba się nauczyć.