panel podłogowy

Panele wyprodukowane na wodoodpornej płycie HDF to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność i wyjątkową trwałość. Odkryj, dlaczego warto rozważyć wybór tego rodzaju paneli podłogowych i jakie korzyści niesie ze sobą nowoczesna technologia HDF!

Płyta HDF. Co to takiego?

W świecie podłóg laminowanych pojęcie HDF odnosi się do skrótu od angielskiego zwrotu High Density Fibreboard, czyli płyty o wysokiej gęstości. Ta specjalna forma pilśni drewnopodobnej, wyróżnia się gęstością powyżej 850 kg/m³, co nadaje materiałowi wyjątkową wytrzymałość, twardość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, oraz nacisk. Jest to jeden z rodzajów płyt pilśniowych, który powstaje poprzez rozdrobnienie drewnianych zrębków na włókna, a następnie ich połączenie za pomocą żywicy. Całość poddawana jest ściskaniu i obróbce w podwyższonej temperaturze oraz ciśnieniu.

Płyty HDF znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w produkcji paneli podłogowych laminowanych. Warto zaznaczyć, że są one zazwyczaj zabezpieczone przed wilgocią, co czyni jeidealnym wyborem do wielu pomieszczeń domowych, handlowych i biurowych. Przykładowo, Atlantic 12 od Kronospan są panelami wyprodukowanymi na wodoodpornej płycie HDF. Dzięki temu zapewniają wysoki stopień ochrony przed wilgocią, a co za tym idzie, wpasowują się w sam raz do łazienek czy kuchni.

Panele podłogowe a cięcie płyt HDF

Przecinanie płyty HDF dla wodoodpornych paneli podłogowych może wydawać się zadaniem wymagającym specjalistycznego sprzętu i umiejętności, ale w rzeczywistości, z odpowiednim podejściem, można to zrobić samodzielnie. Zacznijmy zatem od przygotowań!

Wybierz odpowiednie miejsce do pracy

Idealnie będzie, jeśli postawisz na twarde i płaskie podłoże, jak betonowa podłoga w garażu lub piwnicy. Jeśli jednak pracujesz nad mniejszym fragmentem, wykorzystanie stołu warsztatowego również będzie dobrym pomysłem. Następnie połóż płytę HDF gładką stroną do góry, co ułatwi precyzyjne cięcie.

Teraz czas na oznaczenie

Aby oznaczyć dokładnie miejsce cięcia na płycie, użyj taśmy mierniczej i ołówka. Jeśli chcesz, aby było ono równe i proste, zastosuj prostą krawędź wybranego kawałka drewna jako swój swoisty przewodnik. Za jego pomocą wyznaczysz mocny zarys linii cięcia płyty HDF, którą wykorzystasz do wodoodpornych paneli podłogowych.

Wybierz odpowiednie narzędzie

W tym działaniu możesz użyć zwykłego noża kuchennego. Warto jednak pamiętać, że jego ostrze łatwo się tępi, szczególnie gdy pracujesz na twardym podłożu. Dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie dużej kartonowej podkładki pod płytą, jeśli chcesz ochronić krawędź tnącą narzędzia. Następnie, trzymaj ostrze w kącie prostym i przeprowadź je jednym płynnym ruchem od początku do końca linii cięcia. W trakcie staraj się wywierać lekki nacisk oraz skup się na precyzji, tak aby otrzymać idealny materiał dla wodoodpornych paneli podłogowych.

Technologia MO.RE a panele podłogowe

Technologia MO.RE jest odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie za sobą życie codzienne. To innowacyjne podejście do podłóg, które przewyższa tradycyjne rozwiązania pod wieloma względami.

MO.RE jest wyjątkowo odporne na wilgoć, co oznacza, że nie musisz martwić się o przypadkowe zalanie posadzki. A wszystko dlatego, że antybakteryjna technologia skutecznie hamuje namnażanie się bakterii, zapewniając bezpieczeństwo Twojej rodzinie, współpracownikom lub klientom. To rozwiązanie jest zatem idealnym wyborem do toalet i łazienek, gdzie panele podłogowe mają spełniać surowe normy DIN EN 13329. Tym samym uzyskują klasę używalności 32 i 33. Co więcej, MO.RE powstaje z drewna pozyskanego ze zrównoważonych źródeł, a produkcja nie wykorzystuje PCW. Dodatkowo obróbka drewna wodoodpornych paneli podłogowych generuje mniejszą emisję dwutlenku węgla niż drzewo, które magazynuje CO2 w ciągu całego swojego życia.