spawarki tig

Spawanie metodą TIG jest coraz bardziej popularne nie tylko w zakładach pracy, ale też w amatorskich domowych warsztatach. Dobra jakość spoiny, duża precyzja, a także brak przebarwień sprawia, że metodą TIG można wykonywać nawet bardzo precyzyjne spawy, wymagające wysokiej estetyki. Spawanie TIG nadaje się świetnie do spawani stali nierdzewnej, ale też aluminium. Aby cieszyć się w pełni szeroką gamą możliwości, jakie oferuje spawanie metodą TIG, konieczne jest jednak zaopatrzenie się w dobrej jakości urządzenie spawalnicze oraz niezbędne do pracy z nim akcesoria. Przedstawiamy więc 5 najważniejszych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając spawarkę TIG.

Dobra spawarka TIG, czyli jaka?

 1. Cykl pracy oraz prąd spawania
  Przede wszystkim, wybierając spawarkę TIG, należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak prąd spawania oraz cykl pracy spawarki. Są to najważniejsze parametry większości spawarek. Spawarki posiadające szeroki zakres regulacji prądu spawania dają znacznie większe możliwości spawania. Od zakresu prądu zależy również jakiej grubości elementy będziemy mogli zespawać, ale co istotne ważna jest nie tylko górna, ale i dolna granica. Górna – czyli najwyższa wartość prądu decyduje o tym, jak grube elementy będziemy mogli spawać, z kolei dolna, czyli najniższa wartość prądu, mówi o tym, jak cienkie elementy będziemy mogli spawać. Podsumowując, im większy zakres prądu spawania, tym więcej możliwości spawania materiałów o różnej grubości. Jeżeli zaś chodzi o cykl pracy, to mówi on o tym, jak długo możliwe jest spawanie ciągiem, pradem o okreslonej wartości. Im dłuższy cykl pracy, tym dłużej możemy pracować bez przerwy, a także jak dużo czasu spawarka potrzebuje na wychłodzenie.
 2. Funkcja Plus
  Wiele modeli spawarek wyposażonych jest w tak zwaną funkcję plus – czym ona jest? Funkcja plus polega na możliwości spawania prądem o zmiennej wartości na zmianę. Funkcja ta sprawdza się przede wszystkim podczas spawania cienkich elementów kwasoodpornych oraz elementów ze stali nierdzewnej.
 3. Zajarzanie łuku
  Sposób, w jaki zajarzany jest łuk spawalniczy, pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą wolframową wpływa na czystość uzyskanej spoiny oraz wygodę pracy. W spawarkach TIG występują dwa sposoby zajarzania łuku:
  TIG Lift – łuk inicjowany jest przez potarcie elektrodą materiału a później jej podniesienie, metoda ta najczęściej stosowana jest w prostych urządzeniach i wymaga większej wprawy od spawacza
  TIG HF– łuk inicjowany jest przez zbliżenie elektrody do spawanego materiału – jest to dużo prostsze i bezpieczniejsze, i gwarantuje uzyskanie czystej spoiny na całej długości.
 4. Technologia wykonania
  Obecnie najpopularniejsze spawarki TIG to tak zwane spawarki inwertorowe, coraz rzadziej można spotkać spawarki transformatorowe. Technologia inwertorowa pozwala na znaczne zmniejszenie wagi oraz wymiarów urządzeń spawalniczych, a także wykazuje bardzo dobre właściwości prądowe. Spawarki inwertorowe gwarantuje bezproblemową pracę nawet na długich przedłużaczach, utrzymują stabilny prąd i szybko chłodzą się przy przegrzaniu.
 5. Regulacja parametrów
  Ostatni parametr, na jaki warto zwrócić uwagę, wybierając dobrą spawarkę, to regulacja parametrów. Dostępne na rynku modele spawarek TIG AC/DC gwarantuje regulację prądu spawania, a także metody spawania. Nowoczesne spawarki są jednak dużo bardziej rozbudowane i umożliwiają ustawienie dodatkowych parametrów pracy.

Spawarka TIG – dla kogo najlepsza?

Spawarki TIG nadają się do spawania zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów spawania. Wybierając spawarkę o odpowiednich parametrach, możemy spawać różne materiały o zróżnicowanych cechach. Dzięki lekkiej wadze spawarek inwertorowych możliwe jest wygodne spawanie w terenie, w różnych pozycjach i uzyskiwanie spoin o bardzo dobrej jakości i trwałości.