biurko dziecka

Aby uczeń mógł pracować sprawnie i by nauka sprawiała mu przyjemność, potrzebuje on dokładnie przygotować sobie miejsce, w którym będzie wykonywał zadania. Musi więc przygotować wszystkie materiały, z których będzie korzystać, postawić na biurku butelkę z wodą oraz pozbyć się rozpraszających go przedmiotów. Ważny jest jednak także dobór odpowiedniego biurka i właściwego naświetlenia.

Funkcjonalność biurka dla dziecka

Biurko dla dziecka musi być dopasowane do jego możliwości. Zbyt duże, zbyt małe, zbyt wysokie lub zbyt niskie biurko może wprowadzić dziecko w strefę dyskomfortu i wpłynąć negatywnie na jego koncentrację podczas nauki. Jest to niekorzystne także dla jego zdrowia i może prowadzić do skrzywień kręgosłupa, a w dalszej przyszłości do głębszych wad postawy, a nawet schorzeń stawów.
Dobre biurko to też takie, które zawiera funkcję regulacji blatu. Dzięki temu można je składać, co zapewni dużo miejsca w pokoju. Jeżeli można nim umieścić komputer, to wpływa to dodatkowo pozytywnie na jego jakość.

biurko dla dziecka

Odpowiednie wymiary

Dlatego tak istotne są właśnie odpowiednie wymiary. One także wpływają znacząco na funkcjonalność biurka – sprawiają, że dziecko czuje się komfortowo zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Kąt nachylenia blatu biurka powinien wynosić od 10 do 15 stopni. Z kolei krzesło powinno być dopasowane pod względem wysokości. Przyjmuje się, że biurko dla dziecka powinno mieć wysokość około 75 cm w przypadku mniejszych dzieci albo około 85 cm dla nastoletnich dzieci.