kredyt na samochód

Zakup samochodu to dla wielu osób poważna inwestycja, którą trudno może być sfinansować ze środków własnych. Dlatego w tym przypadku większość Polaków sięga po wsparcie instytucji finansowych – głównie banków – i decyduje się na kredyt samochodowy dla osób prywatnych. Które z opcji rynkowych są najbardziej korzystne?

Kredyt na samochód – zalety dedykowanych rozwiązań

Wybierając kredyt na samochód, do dyspozycji mamy co najmniej klika opcji (np. kredyt balonowy lub celowy). I od razu trzeba podkreślić, że najbardziej korzystnymi rozwiązaniami, będą produkty dedykowane. Mowa tutaj o kredytach celowych – czyli takich, które przeznaczyć można wyłącznie na określony cel. W tym przypadku będzie to po prostu kredyt samochodowy. W porównaniu do kredytu konsumenckiego, który przeznaczyć można na dowolny cel, kredyt na samochód jest tańszym zobowiązaniem. Jest tak z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, znajomość celu wydatkowania pieniędzy jest przez bank traktowana jako forma ograniczenia ryzyka finansowego. Po drugie, samochód, aż do czasu spłaty zobowiązania, stanowi dla banku zabezpieczenie kredytu.

Kredyt samochodowy

Kredyt na samochód nowy czy używany?

Kiedy staramy się o kredyt samochodowy, duże znaczenie będzie mieć, czy zakup dotyczy samochodu nowego, czy też pojazdu używanego. W tym pierwszym przypadku, o ile spełniamy wymagania formalne jako kredytobiorca, nie napotkamy na większe trudności. Inaczej jest, jeśli chodzi o samochód używany. Wiedzieć trzeba, że nie każda instytucja finansowa kredytuje zakup pojazdów używanych. Ponadto, te, które mają taką ofertę, wprowadzają zazwyczaj ograniczenia w udzielaniu środków. Jest to związane z rocznikiem pojazdów – na przykład kredyt może być udzielony na samochód nie starszy niż 8 lat.

Koszty kredytu samochodowego

Na koszty kredytu samochodowego wpływ ma:

  • stan samochodu – nowy/używany; w przypadku samochodu nowego RRSO będzie niższe (ok.5-6%) niż w przypadku tego używanego (ok. 8-9%);
  • czas kredytowania – im krótszy, tym wartość całego zobowiązania do spłaty niższa;
  • dla samochodów używanych istotny jest ich rocznik – im starszy pojazd, tym ogólny koszt kredytu będzie wyższy,
  • wkład własny – wniesienie wkładu własnego, jeśli staramy się o kredyt samochodowy, zazwyczaj nie jest konieczne (nie obejmuje to kredytu balonowego), ale jeśli zdecydujemy się na taki krok, wkład własny będzie mieć wpływ na koszt kredytu i wysokość miesięcznych rat.