Do obsługi maszyny do szycia nie zawsze wystarcza jedynie intuicja. Należ posiadać zasób wiedzy teoretycznej, by móc ja spożytkować w praktyce.
I. Instrukcja obsługi – główne sekcje maszyny
- Ściegi:
- podstawowym jest ścieg prosty (oznaczony często pierwszą literą alfabetu); regulacja na korpusie maszyny razem z dźwignią cofania (rygiel)
- drugim ściegiem zwykle jest zygzak (następna litera alfabetu)
- kolejne ściegi stanowią zwykle połączenie wielu kombinacji skoków tworzące ściegi ozdobne (pełen zestaw kombinacji w formie piktogramów znajduje się zazwyczaj na korpusie maszyny)
- kolejne pokrętło służy do regulacji gęstości ściegu (oznaczone czytelnym piktogramem).
2. Przeciwległa część urządzenia to część szyjąca:
- opuszczanie stopki
- igielnica
- transport
3. Ukryte przed oczami części
- chwytacz
- bębenek ze szpulką.
Kolejna ważną kwestią jest prawidłowe nawlekanie.
II. Instrukcja obsługi − nawlekanie
Prawidłowe nawlekanie, bez którego nie jest możliwe wykonanie dobrego ściegu opisane jest także na korpusie maszyny. Wszystkie brakujące informacje można wydobyć z instrukcji użytkowania dołączanej do każdego modelu.
III. Instrukcja obsługi − konserwacja
Maszynę trzeba regularnie czyścić. Po i przed każdym użyciem sprawdzać stan chwytacza. Niezwykle ważnym elementem obsługi sprzętu jest oliwienie. Płyn smarujący aplikuje się w miejscach przewidzianych przez producenta, a także na elementy chwytacza (koszyk bębenka).
Po oliwieniu igielnicy należy uruchomić opuszczanie stopki, a wprzód podłożyć miedzy stopkę a transport kawałek materiały, by nadmiar oliwy mógł w niego wsiąknąć.